Koncerter
Artos-116
Artos-086

Koncerter


Den Argentinske Ambassade, Hellerup

LØRDAG 16.OKTOBER kL.17.00

Program: Astor Piazzolla 

Med Thommy Andersson og Nathalia Vartanian

Arrangør: Saul Zaks




Kaj Munks Præstegård

SØNDAG 31.OKTOBER, KL.16.00

Program:

Komponister fra Theresienstadt

Med Nathalia Vartanian og Saul Zaks




Jelling Kirke

SØNDAG 7.NOVEMBER 2021 KL.16.00

M.Ravel: Strygekvartet F-dur

C.Nielsen: Strygekvartet nr.2 f-mol, Op.5

A. Piazzolla




Gellerup Kirke

SØNDAG 21.NOVEMBER 2021 kl.20.00

Camilla Dayyani: Mine miniaturer


Camilla Dayyani VOKAL, Artur Tuznik KLAVER, Fredrik Lundin SAXOFON & FLØJTE, Thomas Sejthen BAS,  Mohammad Ali Merati KAMNCHE, Nazanin Ranjpour PERCUSSION og Artos Kvartetten


KØB BILLET




Engelsholm Højskole

SØNDAG 5.DECEMBER 2021 kl.15.00

Carl Nielsen-program

Med: Lelo Nika trio, Thommy Andersson, Nathalia Vartanian




Unitarernes Hus, Kbh

LØRDAG den 11.DECEMBER 2021 kl.15.00 

Carl Nielsen-program

Med: Lelo Nika trio, Thommy Andersson, Nathalia Vartanian





Vejlby Kirke, Aarhus

ONSDAG 9.MARTS 2022, 19.30

W.A. Mozart: Klarinetkvintet

D. Shostakovich: Strygekvartet nr.3




Helsingør Theater, Den gamle by, Aarhus

SØNDAG 22.MAJ 2022

Åbningskoncert Artos Festival 2022

Schubert, Shostakovich, Mozart

Mathias Kjøller, klarinet og Artos Kvartetten


KØB BILLET




Hjørring Musikforening,

Festsalen Hjørring Gymnasium

SØNDAG 30.OKTOBER 2022, kl 15.00

W.A. Mozart: Klarinetkvintet

Med Mathias Kjøller




Tidligere koncerter:


Skive musikforening,

Skive Musikskole, Asylgade 5, Klassisk Sal

SØNDAG 3.OKTOBER 2021, KL.15.00

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

C.Nielsen: Strygekvartet nr.2 f-mol, Op.5

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127




Kammerkoncert, Symfonisk sal, Musikhuset

LØRDAG 18.SEPTEMBER 2021, KL.15.00

Ravel, C.Nielsen, Piazzolla




Aarhus Sommerfestival

Ellevang Kirke

TORSDAG 29.JULI 2021, kl.19.30

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Søbygaard, Ærø

ONSDAG 28.Juli 2021

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Lisbjerg Kirke

TIRSDAG 15.JUNI 2021, KL.19.30

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

W.A.Mozart: Obokvartet

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Cæcilia Musikforening

Magasinbygningen, Vordingborg

SØNDAG 13.juni 2021 kl.15.00

Ravel, Haydn, Piazzolla




Elværket, Åbyhøj

ONSDAG 2.juni 2021

Streamingskoncert: "Piazzolla 100 år"

Med Nathalia Vartanian, Thommy Anderson o.a.



Symfonisk Sal, Musikhuset

FREDAG 23.APRIL

Streamingskoncert

Shostakovich: klaverkvintet

Klaver: Tanja Zapolski



Den fordrejede muse

Mariehøj kirke, Silkeborg

-Mindedag for befrielse af Auschwitz


ONSDAG 27. JANUAR 2021, KL.19.00

Streamingskoncert:


Program: Komponister fra Theiresienstadt der døde i Auschwitz


Viktor Ullmann (1898-1944): Strygekvartet nr.3

Hans Krasa (1899-1944): Tema med variationer

Gideon Klein (1919-1945): Fantasi og fuga

Ilse Weber (1903-1944): Tre sange for sopran og strygetrio

Pavel Haas (1899-1944): Fra Strygekvartet nr.2, Op.7 (1925) “Der Mond und Ich"



Med Natalia Vartanian, mezzosopran og

Saul Zaks, fortæller (optaget i forvejen pga. corona-restriktioner)


Tak til:

Augustinusfonden, Dansk Jødiske Museum, Ringkøbing Museum og Dokk1




Den fordrejede muse

KunstCentret, Silkeborg Bad


TIRSDAG 9. FEBRUAR 2021, KL.19.00

Link til Streamingskoncert. 


Program: Komponister og forfatter fra Theiresienstadt

Med:

Natalia Vartanian, mezzosopran 

Saul Zaks, fortæller




Den fordrejede muse

Kaj Munks Præstegård, Vedersø


FREDAG 12.FEBRUAR 2021, kl.13.30 og kl.16.00

Streamingskoncert. 


Program: Komponister og forfatter fra Theiresienstadt

Med Natalia Vartanian, mezzosopran og

Saul Zaks, fortæller



(Musikhuset Aarhus, Symfonisk sal)

SØNDAG 31.JANUAR 2021, KL.15.00

Beethoven

Denne koncert er udskudt til 2022




Vindanmark.dk, Aarhus

FREDAG 19.NOVEMBER 2020, 19.30




Faaborg Musikforening

Helios Film- og Kulturhus

SØNDAG 15.NOVEMBER 2020, KL.15.30

Beethoven 250 år

L. van Beethoven: Strygekvartet nr.5 i A-dur, Op.18/5

L. van Beethoven: Nr.8 i e-mol, Op.59/2 "Razumovsky"

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127



Vejlby Kirke

ONSDAG 4.NOVEMBER 2020,19.30

L. van Beethoven: Nr.8 i e-mol, Op.59/2 "Razumovsky"

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127




Esbjerg Musikforening

Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg

SØNDAG 25.OKTOBER 2020, KL.16.00

L. van Beethoven: Strygekvartet nr.5 i A-dur, Op.18

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127

(Omskåret pga. Corona)




Vinding Kirke, Vejle

SØNDAG 13.SEPTEMBER 2020 kl.16.00-17.00

Beethoven




Jysk Musikteater, Silkeborg

SØNDAG 8.MARTS 2020 kl.15.00-17.00



Gudum kirke, 9280 Storvorde


ONSDAG 4.MARTS 2020 kl.19.00-20.00 

J. Haydn: Strygekvartet Op.77 nr. 1 i G-dur

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.59 nr.2




Malling Musikforening, Østergaard Gods

LØRDAG 7.DECEMBER 2019, KL.16.00-18.00

Mendelssohn, Schubert, S.Nielsen




Vejlby Kirke, Århus

SØNDAG 17.NOVEMBER 2019, KL.16.00-17.00 

Mendelssohn, Schubert



Dalbyneder Kirke, Nær Randers

TORSDAG 3.OKTOBER 2019, KL.19.30-20.30

Mendelssohn: Strygekvartet nr.6 

Shostakovich: Strygekvartet nr.3




Museet Jorn, Silkeborg

Mindekoncert for Nanna Birkemose Hansen

SØNDAG 12. 2019 MAJ KL. 16-17

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Tranebjerg kirke, Samsø

FREDAG 3. MAJ 2019 KL 17.00

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Skt. Pauls Kirke, Århus

TIRSDAG 5. MARTS 2019 kKL.19.30

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Nyborg Kirke

ONSDAG 6.FEBRUAR 2019 kl.20.00

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"